Microchip Technology MASMCG85CA
Part No.:
MASMCG85CA
Datasheet:
AnpuMASMCG85CA.pdf
Description:
TVS DIODE 85VWM 137VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
85V
Voltage - Breakdown (Min):
94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
10.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG85CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG85CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG85CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG85CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG85CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCG85CA pin diagram, MASMCG85CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCG85CA MASMCG85CAE3
Part Number MASMCG85CA MASMCG85CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 85V 85V
Voltage - Breakdown (Min) 94.4V 94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 137V 137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 10.4A 10.4A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)