Microchip Technology MASMCGLCE160A
Part No.:
MASMCGLCE160A
Datasheet:
AnpuMASMCGLCE160A.pdf
Description:
TVS DIODE 160VWM 259VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
160V
Voltage - Breakdown (Min):
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.8A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
90pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCGLCE160A on Anpu?
3. Are the MASMCGLCE160A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCGLCE160A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCGLCE160A.
Image MASMCGLCE160A MASMCGLCE160AE3
Part Number MASMCGLCE160A MASMCGLCE160AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 160V 160V
Voltage - Breakdown (Min) 178V 178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 259V 259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.8A 5.8A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 90pF @ 1MHz 90pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)