Microchip Technology MASMCGLCE90A
Part No.:
MASMCGLCE90A
Package:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Datasheet:
AnpuMASMCGLCE90A.pdf
Description:
TVS DIODE 90VWM 146VC SMCG
Package/Case:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
90V
Voltage - Breakdown (Min):
100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
10.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
90pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCGLCE90A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCGLCE90A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCGLCE90A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCGLCE90A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCGLCE90A.
Image MASMCGLCE90A MASMCGLCE90AE3
Part Number MASMCGLCE90A MASMCGLCE90AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 90V 90V
Voltage - Breakdown (Min) 100V 100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 146V 146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 10.3A 10.3A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 90pF @ 1MHz 90pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)