Microchip Technology MASMCJ100A
Part No.:
MASMCJ100A
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
AnpuMASMCJ100A.pdf
Description:
TVS DIODE 100VWM 162VC DO214AB
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
100V
Voltage - Breakdown (Min):
111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
9.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ100A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ100A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ100A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ100A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ100A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCJ100A pin diagram, MASMCJ100A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCJ100A MASMCJ100AE3
Part Number MASMCJ100A MASMCJ100AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 100V 100V
Voltage - Breakdown (Min) 111V 111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 162V 162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 9.3A 9.3A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)