Microchip Technology MASMCJ14CA
Part No.:
MASMCJ14CA
Datasheet:
AnpuMASMCJ14CA.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
14V
Voltage - Breakdown (Min):
15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
64.7A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ14CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ14CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ14CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ14CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ14CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCJ14CA pin diagram, MASMCJ14CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCJ14CA MASMCJ14CAE3 MASMCJ14CA/TR MASMCJ14CAE3/TR
Part Number MASMCJ14CA MASMCJ14CAE3 MASMCJ14CA/TR MASMCJ14CAE3/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - - SMCG
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener
Bidirectional Channels 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 14V 14V 14V 14V
Voltage - Breakdown (Min) 15.6V 15.6V 15.6V 15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 23.2V 23.2V 23.2V 23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 64.7A 64.7A 64.7A 64.7A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)