Microchip Technology MASMCJ14CA/TR
Part No.:
MASMCJ14CA/TR
DO-214AB, SMC
Datasheet:
AnpuMASMCJ14CA/TR.pdf
Description:
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMCJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
14V
Voltage - Breakdown (Min):
15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
64.7A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ14CA/TR on Anpu?
3. Are the MASMCJ14CA/TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ14CA/TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ14CA/TR.
Image MASMCJ14CA MASMCJ14CAE3 MASMCJ14CA/TR MASMCJ14CAE3/TR
Part Number MASMCJ14CA MASMCJ14CAE3 MASMCJ14CA/TR MASMCJ14CAE3/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - - SMCG
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener
Bidirectional Channels 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 14V 14V 14V 14V
Voltage - Breakdown (Min) 15.6V 15.6V 15.6V 15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 23.2V 23.2V 23.2V 23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 64.7A 64.7A 64.7A 64.7A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)