Microchip Technology MASMCJ160A
Part No.:
MASMCJ160A
Datasheet:
AnpuMASMCJ160A.pdf
Description:
TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
160V
Voltage - Breakdown (Min):
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.8A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ160A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ160A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ160A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ160A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ160A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCJ160A pin diagram, MASMCJ160A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCJ160A MASMCJ160AE3
Part Number MASMCJ160A MASMCJ160AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 160V 160V
Voltage - Breakdown (Min) 178V 178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 259V 259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.8A 5.8A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)