Microchip Technology MASMCJ16A
Part No.:
MASMCJ16A
Datasheet:
AnpuMASMCJ16A.pdf
Description:
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AB
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
16V
Voltage - Breakdown (Min):
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
57.7A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ16A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ16A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ16A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ16A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ16A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCJ16A pin diagram, MASMCJ16A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCJ16A MASMCJ16AE3 MASMCJ16A/TR MASMCJ16AE3/TR
Part Number MASMCJ16A MASMCJ16AE3 MASMCJ16A/TR MASMCJ16AE3/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 - -
Bidirectional Channels - - 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 16V 16V 16V 16V
Voltage - Breakdown (Min) 17.8V 17.8V 17.8V 17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 26V 26V 26V 26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 57.7A 57.7A 57.7A 57.7A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)