Microchip Technology MASMCJ170A
Part No.:
MASMCJ170A
Datasheet:
AnpuMASMCJ170A.pdf
Description:
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V
Voltage - Breakdown (Min):
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ170A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ170A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ170A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ170A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ170A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCJ170A pin diagram, MASMCJ170A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCJ170A MASMCJ170AE3
Part Number MASMCJ170A MASMCJ170AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 170V 170V
Voltage - Breakdown (Min) 189V 189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 275V 275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.5A 5.5A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)