Microchip Technology MASMCJ18CA
Part No.:
MASMCJ18CA
Datasheet:
AnpuMASMCJ18CA.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
51.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ18CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ18CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ18CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ18CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ18CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCJ18CA pin diagram, MASMCJ18CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCJ18CA MASMCJ18CAE3
Part Number MASMCJ18CA MASMCJ18CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 18V 18V
Voltage - Breakdown (Min) 20V 20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 29.2V 29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 51.4A 51.4A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)