Microchip Technology MASMCJ33CA
Part No.:
MASMCJ33CA
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
AnpuMASMCJ33CA.pdf
Description:
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AB
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
33V
Voltage - Breakdown (Min):
36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
28.1A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ33CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ33CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ33CA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ33CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ33CA.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCJ33CA pin diagram, MASMCJ33CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCJ33CAE3 MASMCJ33CA
Part Number MASMCJ33CAE3 MASMCJ33CA
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 33V 33V
Voltage - Breakdown (Min) 36.7V 36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 53.3V 53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 28.1A 28.1A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)