Microchip Technology MASMCJ36CA
Part No.:
MASMCJ36CA
Datasheet:
AnpuMASMCJ36CA.pdf
Description:
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V
Voltage - Breakdown (Min):
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
25.8A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ36CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ36CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ36CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ36CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ36CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCJ36CA pin diagram, MASMCJ36CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCJ36CA MASMCJ36CAE3 MASMCJ36CA/TR
Part Number MASMCJ36CA MASMCJ36CAE3 MASMCJ36CA/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - SMCG
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V 36V 36V
Voltage - Breakdown (Min) 40V 40V 40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 58.1V 58.1V 58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 25.8A 25.8A 25.8A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)