Microchip Technology MASMCJ36CA/TR
Part No.:
MASMCJ36CA/TR
Description:
TVS 36V 5% 1500W BI
Series:
SMCG
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V
Voltage - Breakdown (Min):
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
25.8A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ36CA/TR on Anpu?
3. Are the MASMCJ36CA/TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ36CA/TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ36CA/TR.
Image MASMCJ36CA MASMCJ36CAE3 MASMCJ36CA/TR
Part Number MASMCJ36CA MASMCJ36CAE3 MASMCJ36CA/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - SMCG
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V 36V 36V
Voltage - Breakdown (Min) 40V 40V 40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 58.1V 58.1V 58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 25.8A 25.8A 25.8A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)