Microchip Technology MASMCJ40A
Part No.:
MASMCJ40A
Datasheet:
AnpuMASMCJ40A.pdf
Description:
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
23.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ40A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ40A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ40A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ40A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ40A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCJ40A pin diagram, MASMCJ40A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCJ40A MASMCJ40AE3
Part Number MASMCJ40A MASMCJ40AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 40V 40V
Voltage - Breakdown (Min) 44.4V 44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 64.5V 64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 23.2A 23.2A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)