Microchip Technology MASMCJ40CA
Part No.:
MASMCJ40CA
Datasheet:
AnpuMASMCJ40CA.pdf
Description:
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
23.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ40CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ40CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ40CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ40CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ40CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCJ40CA pin diagram, MASMCJ40CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCJ40CA MASMCJ40CAE3 MASMCJ40CA/TR
Part Number MASMCJ40CA MASMCJ40CAE3 MASMCJ40CA/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 40V 40V 40V
Voltage - Breakdown (Min) 44.4V 44.4V 44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 64.5V 64.5V 64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 23.2A 23.2A 23.2A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)