Microchip Technology MASMCJ40CA/TR
Part No.:
MASMCJ40CA/TR
Datasheet:
AnpuMASMCJ40CA/TR.pdf
Description:
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMCJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
23.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ40CA/TR on Anpu?
3. Are the MASMCJ40CA/TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ40CA/TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ40CA/TR.
Image MASMCJ40CA MASMCJ40CAE3 MASMCJ40CA/TR
Part Number MASMCJ40CA MASMCJ40CAE3 MASMCJ40CA/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 40V 40V 40V
Voltage - Breakdown (Min) 44.4V 44.4V 44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 64.5V 64.5V 64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 23.2A 23.2A 23.2A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)