Microchip Technology MASMCJ45A
Part No.:
MASMCJ45A
Datasheet:
AnpuMASMCJ45A.pdf
Description:
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
45V
Voltage - Breakdown (Min):
50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
20.6A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ45A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ45A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ45A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ45A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ45A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCJ45A pin diagram, MASMCJ45A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCJ45A MASMCJ45AE3
Part Number MASMCJ45A MASMCJ45AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 45V 45V
Voltage - Breakdown (Min) 50V 50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 72.7V 72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 20.6A 20.6A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)