Microchip Technology MASMCJ48CAE3
Part No.:
MASMCJ48CAE3
Datasheet:
AnpuMASMCJ48CAE3.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
48V
Voltage - Breakdown (Min):
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
19.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ48CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ48CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ48CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ48CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ48CAE3.
Image MASMCJ48CAE3 MASMCJ48CAE3/TR
Part Number MASMCJ48CAE3 MASMCJ48CAE3/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 48V 48V
Voltage - Breakdown (Min) 53.3V 53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 77.4V 77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 19.4A 19.4A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)