Microchip Technology MASMCJ48CAE3/TR
Part No.:
MASMCJ48CAE3/TR
Datasheet:
AnpuMASMCJ48CAE3/TR.pdf
Description:
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMCJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
48V
Voltage - Breakdown (Min):
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
19.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ48CAE3/TR on Anpu?
3. Are the MASMCJ48CAE3/TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ48CAE3/TR?
Image MASMCJ48CAE3 MASMCJ48CAE3/TR
Part Number MASMCJ48CAE3 MASMCJ48CAE3/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 48V 48V
Voltage - Breakdown (Min) 53.3V 53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 77.4V 77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 19.4A 19.4A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)