Microchip Technology MASMCJ54CA
Part No.:
MASMCJ54CA
Datasheet:
AnpuMASMCJ54CA.pdf
Description:
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
54V
Voltage - Breakdown (Min):
60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
17.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ54CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ54CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ54CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ54CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ54CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCJ54CA pin diagram, MASMCJ54CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCJ54CA MASMCJ54CAE3
Part Number MASMCJ54CA MASMCJ54CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 54V 54V
Voltage - Breakdown (Min) 60V 60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 87.1V 87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 17.2A 17.2A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)