Microchip Technology MASMCJ60CA
Part No.:
MASMCJ60CA
Datasheet:
AnpuMASMCJ60CA.pdf
Description:
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
60V
Voltage - Breakdown (Min):
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
15.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ60CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ60CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ60CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ60CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ60CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCJ60CA pin diagram, MASMCJ60CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCJ60CA MASMCJ60CAE3
Part Number MASMCJ60CA MASMCJ60CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 60V 60V
Voltage - Breakdown (Min) 66.7V 66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 96.8V 96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 15.5A 15.5A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)