Microchip Technology MASMCJ64CA
Part No.:
MASMCJ64CA
Datasheet:
AnpuMASMCJ64CA.pdf
Description:
TVS DIODE 64VWM 103VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
64V
Voltage - Breakdown (Min):
71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
14.6A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ64CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ64CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ64CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ64CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ64CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCJ64CA pin diagram, MASMCJ64CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCJ64CA MASMCJ64CAE3
Part Number MASMCJ64CA MASMCJ64CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 64V 64V
Voltage - Breakdown (Min) 71.1V 71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 103V 103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 14.6A 14.6A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)