Microchip Technology MASMCJ70CA
Part No.:
MASMCJ70CA
Datasheet:
AnpuMASMCJ70CA.pdf
Description:
TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AB
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
70V
Voltage - Breakdown (Min):
77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
13.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ70CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ70CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ70CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ70CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ70CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCJ70CA pin diagram, MASMCJ70CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCJ70CA MASMCJ70CAE3
Part Number MASMCJ70CA MASMCJ70CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 70V 70V
Voltage - Breakdown (Min) 77.8V 77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 113V 113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 13.3A 13.3A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)