Microchip Technology MASMCJ90CA
Part No.:
MASMCJ90CA
Datasheet:
AnpuMASMCJ90CA.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
90V
Voltage - Breakdown (Min):
100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
10.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ90CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ90CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ90CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ90CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ90CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCJ90CA pin diagram, MASMCJ90CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCJ90CA MASMCJ90CAE3
Part Number MASMCJ90CA MASMCJ90CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 90V 90V
Voltage - Breakdown (Min) 100V 100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 146V 146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 10.3A 10.3A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)