Microchip Technology MASMCJLCE100A
Part No.:
MASMCJLCE100A
Datasheet:
AnpuMASMCJLCE100A.pdf
Description:
TVS DIODE 100VWM 162VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
100V
Voltage - Breakdown (Min):
111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
9.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
90pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJLCE100A on Anpu?
3. Are the MASMCJLCE100A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJLCE100A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJLCE100A.
Image MASMCJLCE100A MASMCJLCE100AE3
Part Number MASMCJLCE100A MASMCJLCE100AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 100V 100V
Voltage - Breakdown (Min) 111V 111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 162V 162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 9.3A 9.3A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 90pF @ 1MHz 90pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)