Microchip Technology MASMCJLCE10A
Part No.:
MASMCJLCE10A
Datasheet:
AnpuMASMCJLCE10A.pdf
Description:
TVS DIODE 10VWM 17VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
10V
Voltage - Breakdown (Min):
11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
88A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJLCE10A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJLCE10A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJLCE10A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJLCE10A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJLCE10A.
Image MASMCJLCE10A MASMCJLCE10AE3
Part Number MASMCJLCE10A MASMCJLCE10AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 10V 10V
Voltage - Breakdown (Min) 11.1V 11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 17V 17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 88A 88A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 100pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)