Microchip Technology MASMCJLCE110A
Part No.:
MASMCJLCE110A
Datasheet:
AnpuMASMCJLCE110A.pdf
Description:
TVS DIODE 110VWM 178VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
110V
Voltage - Breakdown (Min):
122V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
178V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
8.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
90pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJLCE110A on Anpu?
3. Are the MASMCJLCE110A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJLCE110A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJLCE110A.
Image MASMCJLCE110A MASMCJLCE110AE3
Part Number MASMCJLCE110A MASMCJLCE110AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 110V 110V
Voltage - Breakdown (Min) 122V 122V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 178V 178V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 8.4A 8.4A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 90pF @ 1MHz 90pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)