Microchip Technology MASMCJLCE80A
Part No.:
MASMCJLCE80A
Datasheet:
AnpuMASMCJLCE80A.pdf
Description:
TVS DIODE 80VWM 129VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
80V
Voltage - Breakdown (Min):
88.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
129V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
11.6A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
90pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJLCE80A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJLCE80A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJLCE80A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJLCE80A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJLCE80A.
Image MASMCJLCE80A MASMCJLCE80AE3
Part Number MASMCJLCE80A MASMCJLCE80AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 80V 80V
Voltage - Breakdown (Min) 88.7V 88.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 129V 129V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 11.6A 11.6A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 90pF @ 1MHz 90pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)