Microchip Technology MASMCJLCE8.5A
Part No.:
MASMCJLCE8.5A
Datasheet:
AnpuMASMCJLCE8.5A.pdf
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.5V
Voltage - Breakdown (Min):
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
100A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJLCE8.5A on Anpu?
3. Are the MASMCJLCE8.5A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJLCE8.5A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJLCE8.5A.
Image MASMCJLCE8.0A MASMCJLCE8.0AE3 MASMCJLCE8.5A MASMCJLCE8.5AE3 MASMCJLCE80A
Part Number MASMCJLCE8.0A MASMCJLCE8.0AE3 MASMCJLCE8.5A MASMCJLCE8.5AE3 MASMCJLCE80A
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - - - -
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 8V 8V 8.5V 8.5V 80V
Voltage - Breakdown (Min) 8.89V 8.89V 9.44V 9.44V 88.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 13.6V 13.6V 14.4V 14.4V 129V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 100A 100A 100A 100A 11.6A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 100pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz 90pF @ 1MHz