Microchip Technology MASMLG100A
Part No.:
MASMLG100A
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Datasheet:
AnpuMASMLG100A.pdf
Description:
TVS DIODE 100VWM 162VC SMLG
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
100V
Voltage - Breakdown (Min):
111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
18.6A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG100A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLG100A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLG100A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG100A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG100A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLG100A pin diagram, MASMLG100A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLG100A MASMLG100AE3
Part Number MASMLG100A MASMLG100AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 100V 100V
Voltage - Breakdown (Min) 111V 111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 162V 162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 18.6A 18.6A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)