Microchip Technology MASMLG100CA
Part No.:
MASMLG100CA
Datasheet:
AnpuMASMLG100CA.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
100V
Voltage - Breakdown (Min):
111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
18.6A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG100CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLG100CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLG100CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG100CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG100CA.
Image MASMLG100CA MASMLG100CAE3
Part Number MASMLG100CA MASMLG100CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 100V 100V
Voltage - Breakdown (Min) 111V 111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 162V 162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 18.6A 18.6A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)