Microchip Technology MASMLG120A
Part No.:
MASMLG120A
Datasheet:
AnpuMASMLG120A.pdf
Description:
TVS DIODE 120VWM 193VC SMLG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
120V
Voltage - Breakdown (Min):
133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
15.6A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG120A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLG120A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLG120A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG120A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG120A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLG120A pin diagram, MASMLG120A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLG120A MASMLG120AE3
Part Number MASMLG120A MASMLG120AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 120V 120V
Voltage - Breakdown (Min) 133V 133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 193V 193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 15.6A 15.6A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)