Microchip Technology MASMLG15A
Part No.:
MASMLG15A
Datasheet:
AnpuMASMLG15A.pdf
Description:
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMLG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
15V
Voltage - Breakdown (Min):
16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
123A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG15A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLG15A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLG15A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG15A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG15A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLG15A pin diagram, MASMLG15A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLG15A MASMLG15AE3
Part Number MASMLG15A MASMLG15AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15V 15V
Voltage - Breakdown (Min) 16.7V 16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 24.4V 24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 123A 123A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)