Microchip Technology MASMLG17CA
Part No.:
MASMLG17CA
Datasheet:
AnpuMASMLG17CA.pdf
Description:
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMLG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
17V
Voltage - Breakdown (Min):
18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
106.6A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG17CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLG17CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLG17CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG17CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG17CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLG17CA pin diagram, MASMLG17CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLG17CA MASMLG17CAE3
Part Number MASMLG17CA MASMLG17CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 17V 17V
Voltage - Breakdown (Min) 18.9V 18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 27.6V 27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 106.6A 106.6A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)