Microchip Technology MASMLG26CA
Part No.:
MASMLG26CA
Datasheet:
AnpuMASMLG26CA.pdf
Description:
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMLG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
26V
Voltage - Breakdown (Min):
28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
71.2A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG26CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLG26CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLG26CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG26CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG26CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLG26CA pin diagram, MASMLG26CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLG26CA MASMLG26CAE3
Part Number MASMLG26CA MASMLG26CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 26V 26V
Voltage - Breakdown (Min) 28.9V 28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 42.1V 42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 71.2A 71.2A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)