Microchip Technology MASMLG28A
Part No.:
MASMLG28A
Datasheet:
AnpuMASMLG28A.pdf
Description:
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMLG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
28V
Voltage - Breakdown (Min):
31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
66A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG28A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLG28A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLG28A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG28A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG28A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLG28A pin diagram, MASMLG28A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLG28A MASMLG28AE3 MASMLG28A/TR MASMLG28AE3/TR
Part Number MASMLG28A MASMLG28AE3 MASMLG28A/TR MASMLG28AE3/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Series - - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1
Bidirectional Channels - - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 28V 28V 28V 28V
Voltage - Breakdown (Min) 31.1V 31.1V 31.1V 31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 45.4V 45.4V 45.4V 45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 66A 66A 66A 66A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)