Microchip Technology MASMLG33A
Part No.:
MASMLG33A
Datasheet:
AnpuMASMLG33A.pdf
Description:
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMLG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
33V
Voltage - Breakdown (Min):
36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
56.2A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG33A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLG33A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLG33A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG33A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG33A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLG33A pin diagram, MASMLG33A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLG33A MASMLG33AE3 MASMLG33A/TR MASMLG33AE3/TR
Part Number MASMLG33A MASMLG33AE3 MASMLG33A/TR MASMLG33AE3/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Series - - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1
Bidirectional Channels - - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 33V 33V 33V 33V
Voltage - Breakdown (Min) 36.7V 36.7V 36.7V 36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 53.3V 53.3V 53.3V 53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 56.2A 56.2A 56.2A 56.2A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)