Microchip Technology MASMLG51A
Part No.:
MASMLG51A
Datasheet:
AnpuMASMLG51A.pdf
Description:
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMLG
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
51V
Voltage - Breakdown (Min):
56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
36.4A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG51A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLG51A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLG51A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG51A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG51A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLG51A pin diagram, MASMLG51A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLG51A MASMLG51AE3
Part Number MASMLG51A MASMLG51AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 51V 51V
Voltage - Breakdown (Min) 56.7V 56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 82.4V 82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 36.4A 36.4A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)