Microchip Technology MASMLG58A
Part No.:
MASMLG58A
Datasheet:
AnpuMASMLG58A.pdf
Description:
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMLG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
58V
Voltage - Breakdown (Min):
64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
32A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG58A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLG58A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLG58A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG58A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG58A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLG58A pin diagram, MASMLG58A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLG58A MASMLG58AE3
Part Number MASMLG58A MASMLG58AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 58V 58V
Voltage - Breakdown (Min) 64.4V 64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 93.6V 93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 32A 32A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)