Microchip Technology MASMLG6.5A
Part No.:
MASMLG6.5A
Datasheet:
AnpuMASMLG6.5A.pdf
Description:
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMLG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.5V
Voltage - Breakdown (Min):
7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
267.9A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG6.5A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLG6.5A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLG6.5A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG6.5A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG6.5A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLG6.5A pin diagram, MASMLG6.5A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLG6.0A MASMLG6.0AE3 MASMLG6.5A MASMLG6.5AE3 MASMLG60A
Part Number MASMLG6.0A MASMLG6.0AE3 MASMLG6.5A MASMLG6.5AE3 MASMLG60A
Series - - - - -
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 6V 6V 6.5V 6.5V 60V
Voltage - Breakdown (Min) 6.67V 6.67V 7.22V 7.22V 66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 10.3V 10.3V 11.2V 11.2V 96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 291.3A 291.3A 267.9A 267.9A 31A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW)