Microchip Technology MASMLJ160A
Part No.:
MASMLJ160A
Datasheet:
AnpuMASMLJ160A.pdf
Description:
TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AB
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
160V
Voltage - Breakdown (Min):
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
11.6A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
DO-214AB
1. How to order MASMLJ160A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLJ160A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLJ160A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLJ160A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLJ160A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLJ160A pin diagram, MASMLJ160A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLJ160A MASMLJ160AE3
Part Number MASMLJ160A MASMLJ160AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 160V 160V
Voltage - Breakdown (Min) 178V 178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 259V 259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 11.6A 11.6A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)