Microchip Technology MASMLJ16CA
Part No.:
MASMLJ16CA
Datasheet:
AnpuMASMLJ16CA.pdf
Description:
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
16V
Voltage - Breakdown (Min):
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
115.4A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB
1. How to order MASMLJ16CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLJ16CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLJ16CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLJ16CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLJ16CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLJ16CA pin diagram, MASMLJ16CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLJ16CA MASMLJ16CAE3 MASMLJ16CAE3/TR
Part Number MASMLJ16CA MASMLJ16CAE3 MASMLJ16CAE3/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 16V 16V 16V
Voltage - Breakdown (Min) 17.8V 17.8V 17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 26V 26V 26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 115.4A 115.4A 115.4A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)