Microchip Technology MASMLJ170CA
Part No.:
MASMLJ170CA
Datasheet:
AnpuMASMLJ170CA.pdf
Description:
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V
Voltage - Breakdown (Min):
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
11A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB
1. How to order MASMLJ170CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLJ170CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLJ170CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLJ170CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLJ170CA.
Image MASMLJ170CAE3 MASMLJ170CA MASMLJ170CA/TR
Part Number MASMLJ170CAE3 MASMLJ170CA MASMLJ170CA/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 170V 170V 170V
Voltage - Breakdown (Min) 189V 189V 189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 275V 275V 275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 11A 11A 11A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)