Microchip Technology MASMLJ170CA/TR
Part No.:
MASMLJ170CA/TR
Datasheet:
AnpuMASMLJ170CA/TR.pdf
Description:
TVS DIODE 170VWM 275VC SMLJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V
Voltage - Breakdown (Min):
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
11A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
DO-214AB (SMLJ)
1. How to order MASMLJ170CA/TR on Anpu?
3. Are the MASMLJ170CA/TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLJ170CA/TR?
Image MASMLJ170CAE3 MASMLJ170CA MASMLJ170CA/TR
Part Number MASMLJ170CAE3 MASMLJ170CA MASMLJ170CA/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 170V 170V 170V
Voltage - Breakdown (Min) 189V 189V 189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 275V 275V 275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 11A 11A 11A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)