Microchip Technology MASMLJ75CA
Part No.:
MASMLJ75CA
Datasheet:
AnpuMASMLJ75CA.pdf
Description:
TVS DIODE 75VWM 121VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
75V
Voltage - Breakdown (Min):
83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
24.8A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB
1. How to order MASMLJ75CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLJ75CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLJ75CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLJ75CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLJ75CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLJ75CA pin diagram, MASMLJ75CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLJ75CA MASMLJ75CAE3 MASMLJ75CA/TR
Part Number MASMLJ75CA MASMLJ75CAE3 MASMLJ75CA/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 75V 75V 75V
Voltage - Breakdown (Min) 83.3V 83.3V 83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 121V 121V 121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 24.8A 24.8A 24.8A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TA)