Microchip Technology MASMLJ90CA
Part No.:
MASMLJ90CA
Datasheet:
AnpuMASMLJ90CA.pdf
Description:
TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AB
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
90V
Voltage - Breakdown (Min):
100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
20.6A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
DO-214AB
1. How to order MASMLJ90CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLJ90CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLJ90CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLJ90CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLJ90CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLJ90CA pin diagram, MASMLJ90CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLJ90CA MASMLJ90CAE3
Part Number MASMLJ90CA MASMLJ90CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 90V 90V
Voltage - Breakdown (Min) 100V 100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 146V 146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 20.6A 20.6A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)