Microchip Technology MAUPTB24
Part No.:
MAUPTB24
Description:
TVS DIODE 24VWM 43.2VC POWERMIT1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
24V
Voltage - Breakdown (Min):
28.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
43.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.47A
Power - Peak Pulse:
1000W (1kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Powermite 1 (DO216-AA)
1. How to order MAUPTB24 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MAUPTB24 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MAUPTB24 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MAUPTB24?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MAUPTB24.
7.How to contact us to get technical supports, such as MAUPTB24 pin diagram, MAUPTB24 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MAUPTB24 MAUPTB24E3
Part Number MAUPTB24 MAUPTB24E3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-216AA DO-216AA
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 24V 24V
Voltage - Breakdown (Min) 28.4V 28.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 43.2V 43.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3.47A 3.47A
Power - Peak Pulse 1000W (1kW) 1000W (1kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)