Microchip Technology MAUPTB28
Part No.:
MAUPTB28
Description:
TVS DIODE 28VWM 47.8VC POWERMIT1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
28V
Voltage - Breakdown (Min):
31V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
47.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.13A
Power - Peak Pulse:
1000W (1kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Powermite 1 (DO216-AA)
1. How to order MAUPTB28 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MAUPTB28 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MAUPTB28 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MAUPTB28?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MAUPTB28.
7.How to contact us to get technical supports, such as MAUPTB28 pin diagram, MAUPTB28 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MAUPTB28 MAUPTB28E3
Part Number MAUPTB28 MAUPTB28E3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-216AA DO-216AA
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 28V 28V
Voltage - Breakdown (Min) 31V 31V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 47.8V 47.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3.13A 3.13A
Power - Peak Pulse 1000W (1kW) 1000W (1kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)