Microchip Technology MAUPTB48
Part No.:
MAUPTB48
Description:
TVS DIODE 48VWM 84.3VC POWERMIT1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
48V
Voltage - Breakdown (Min):
54V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
84.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1.78A
Power - Peak Pulse:
1000W (1kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Powermite 1 (DO216-AA)
1. How to order MAUPTB48 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MAUPTB48 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MAUPTB48 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MAUPTB48?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MAUPTB48.
7.How to contact us to get technical supports, such as MAUPTB48 pin diagram, MAUPTB48 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MAUPTB48 MAUPTB48E3
Part Number MAUPTB48 MAUPTB48E3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-216AA DO-216AA
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 48V 48V
Voltage - Breakdown (Min) 54V 54V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 84.3V 84.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1.78A 1.78A
Power - Peak Pulse 1000W (1kW) 1000W (1kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)