Microchip Technology MSMCGLCE18A
Part No.:
MSMCGLCE18A
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Datasheet:
AnpuMSMCGLCE18A.pdf
Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMCG
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
51A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MSMCGLCE18A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MSMCGLCE18A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MSMCGLCE18A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MSMCGLCE18A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MSMCGLCE18A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MSMCGLCE18AE3 MSMCGLCE18AE3/TR MSMCGLCE18A MSMCGLCE18A/TR
Part Number MSMCGLCE18AE3 MSMCGLCE18AE3/TR MSMCGLCE18A MSMCGLCE18A/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Series - - - -
Packaging Bulk Tape & Reel (TR) Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1
Bidirectional Channels - - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 18V 18V 18V 18V
Voltage - Breakdown (Min) 20V 20V 20V 20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 29.2V 29.2V 29.2V 29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 51A 51A 51A 51A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 100pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)